Krzysztof Nowak, mieszka w Małej Górce, jest uczniem IV klasy Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Zespole Szkół Technicznych im. Michała Drzymały w Poznaniu.
Laureat III Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii I Bezpieczeństwie Pracy W Rolnictwie, II miejsce w Polsce, Warszawa 20.05.2011.
IV miejsce w Finale Centralnym XV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, Myślenice 10-11.06.2011.
III miejsce w Finale Centralnym XIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, Legionowo 7-9.06.2010.
I miejsce: Sprawnościowa Jazda Motorowerem - Wojewódzki Finał XIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, Kalisz 27.05.2010.
Turnieje motoryzacyjne poprzedzone eliminacjami powiatowymi i wojewódzkimi , gdzie wraz z drużyną zajął I miejsce.
Rozmowa z Krzysztofem Nowakiem laureatem turniejów motoryzacyjnych, zdobywcą indeksu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Anna Mantorska: Twoje osiągnięcia robią duże wrażenie. Zaczniemy od rolnictwa. Skąd się wzięły takie zainteresowania?
Krzysztof Nowak: Moja przygoda z rolnictwem zaczęła się od najmłodszych lat, ponieważ od dziecka mieszkam na wsi, rodzice posiadają gospodarstwo, więc ten temat jest mi dobrze znany, jednak najbardziej interesuje mnie jeden dział z rolnictwa - technika rolnicza, zawsze interesowały mnie maszyny, ciągniki, kombajny itp. I myślę, że z tego już nie wyrosnę.
A fascynacja motoryzacją?
Jeśli chodzi o motoryzację to początki sięgają czasów podstawówki, kiedy w szkole wraz z firmą Opel Szpot organizowane były konkursy o przepisach ruchu drogowego. Później dołączyły do tego czasopisma motoryzacyjne, książki i ciągnie się tak do dzisiaj. Dużo czytam o technice rolniczej i motoryzacji w czasopismach branżowych i Internecie.
Jakie korzyści dał Tobie sukces bycia laureatem tak wielu konkursów?
Bycie laureatem dało mi na pewno nieokreśloną satysfakcję . Udało mi się zaistnieć na arenie ogólnopolskiej, zdobyłem indeks na studia, cenne nagrody i nie zapomniane przeżycia. Te wydarzenia na pewno wpłynęły pozytywnie na moje życie.
Na czym polegały zadania?
W przypadku Konkursu Wiedzy o Ergonomii I Bezpieczeństwie Pracy W Rolnictwie odbywał się on dwuetapowo:
-pisemny test wyboru złożony z kilkudziesięciu pytań, z możliwością wskazania tylko jednej odpowiedzi
-test graficzny, podczas którego po minutowym pokazie planszy filmowej należało wskazać zobrazowane wadliwe przykłady.
Turniej motoryzacyjny posiadał bardziej złożony przebieg, dlatego startowaliśmy w nim drużynowo (drużyna składała się z 3 osób), na początku była część teoretyczna, na którą składały się:
- test o przepisach ruchu drogowego [test wielokrotnej odpowiedzi]
- test o historii motoryzacji [test jednokrotnej odpowiedzi]
Część praktyczna polegała na:
- jeździe sprawnościowej motorowerem (tor przeszkód)
- jeździe sprawnościowej samochodem (talerz Stewarta)
-udzielaniu pierwszej pomocy podczas symulowanego wypadku
-obsługa codzienna samochodu i/lub motoroweru
Na sukces składają się wyniki moich kolegów i moje, jak również ciężka praca przy przygotowaniach p. profesora Jacka Michalskiego.
Przygotowania do konkursu Wiedzy o Ergonomii I Bezpieczeństwie Pracy W Rolnictwie polegały na pochłanianiu wiedzy z informatorów i poradników BHP dostępnych w oddziałach terenowych KRUS, prasy branżowej oraz Rozporządzeń Ministrów.
Do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego wiedzę pobierałem z kodeksów drogowych, książek dotyczących historii motoryzacji, dużą rolę odgrywały ćwiczenia praktyczne realizowane w szkole, gdzie posiadamy odpowiednie wyposażenie, żeby do takiego konkursu się przygotować.
Lubiłem czytać w skupieniu, wtedy były największe efekty, ale ćwiczenia praktyczne przeprowadzane w „luźnej” atmosferze miały znaczący wpływ na późniejsze efekty. Przez Internet rozwiązywałem przykładowe testy o przepisach o ruchu drogowym i historii motoryzacji, ponieważ organizator udostępnił takie materiały.
W tym roku zdajesz maturę. A potem?
Tak, za miesiąc zaczną się matury, następnie egzaminy zawodowe. Będzie czas dużego wysiłku i nerwów, ale myślę, że dam radę. Po maturze czeka na mnie indeks na studia na SGGW w Warszawie, jednak rozważam też karierę zawodową i studiowanie w formie zaocznej w Poznaniu, najprawdopodobniej na Uniwersytecie Przyrodniczym.
Jakie są Twoje zainteresowania poza nauką?
Interesuję się w sumie wszystkim co jeździ, począwszy od motocykli - tutaj akurat realizuję zainteresowanie w praktyce - na co dzień jeżdżę motocyklem , poprzez samochody, ciężarówki i moje najstarsze hobby - maszyny rolnicze. Jednak często też zahaczę okiem o informatykę, ogólnie rozumiane pojęcia techniczne, kolej itp. Chcę poznawać rzeczy, które otaczają mnie na co dzień i nie tylko ze strony użytkownika czy konsumenta, ale też ze strony ludzi którzy to zbudowali, stworzyli. Wyniki w konkursach są efektem rozwoju swoich zainteresowań. Szkoła dała mi możliwość zaistnienia w konkursach, poszerzenie horyzontów. Przed świętami zostałem wyróżniony przez Wydział Oświaty UM Poznań i przyznano mi nagrodę III stopnia za osiągnięcia w nauce.
Dziękuję za rozmowę. I życzymy dalszych sukcesów.
Jeśli wiesz o kimś, kto ma ciekawe zainteresowania, odnosi sukcesy i jest mieszkańcem naszej gminy, napisz informację do nas na maila: przeglad@gminanekla.pl Skontaktujemy sią z tą osobą i przedstawimy ją mieszkańcom na łamach „Przeglądu Nekielskiego”.