Nekielskie WIANKI to wydarzenie, które rokrocznie przyciąga mieszkańców Wielkopolski za sprawą koncertów, tradycyjnego obrzędu Nocy Kupały oraz spektakularnego pokazu sztucznych ogni. W tym roku POWITANIE LATA w Nekli odbyło się 22 czerwca.
Noc Świętojańska w kulturze ludowej jest pełna tradycji, takich jak zbieranie ziół i kwiatów, wyplatanie i posyłanie wianków na wodzie, rozpalanie ognisk, tańce i śpiew. Ta najkrótsza noc w roku to święto ognia i wody, słońca i księżyca, urodzaju i płodności.
Wydarzenie rozpoczęło się animacjami dla dzieci: malowaniem na folii, konkurencjami sportowymi, układaniem klocków i graniem w gigantyczne gry planszowe. Nie zabrakło brokatowych tatuaży, baloników i wizyty ogromnej maskotki.
Po raz pierwszy zorganizowano warsztaty z WIANKOWANIA, w trakcie których każdy mógł wykonać swój własny wianek, z użyciem polnych kwiatów, liści, ziół, traw i zbóż. Instruktorką warsztatów była Jagoda Jagła, która zawodowo zajmuje się rękodziełem artystycznym, w tym głównie tworzeniem wielobarwnych ozdób na głowę.
Program artystyczny rozpoczął koncert Orkiestry Dętej Nekielskiego Ośrodka Kultury, pod batutą kapelmistrza Wojciecha Olejnika. Zaprezentowano utwory marszowe, muzykę filmową oraz popularne utwory muzyki rozrywkowej, takie jak „My Way” Franka Sinatry. Koncert na Wiankach nie mógłby się odbyć bez przynajmniej jednego akcentu ludowego – utwór „Takiego Janicka” zakończył występ nekielskiej orkiestry dętej.
Następnie na scenie wystąpiła grupa Golden Life. To zespół legenda, działający z powodzeniem od 35 lat w Polsce i poza jej granicami. W dorobku posiada 11 albumów studyjnych i około 2 tysiące zagranych koncertów. Znane i lubiane przeboje zespołu wykonali: Adam “Wola” Wolski (wokal), Karol Skrzyński-Paszkowicz (perkusja), Jarosław “Pastyl” Turbiarz (gitara), Jacek “Bodek” Bogdziewicz (bas), Michał “Wierzba” Saidowski (gitara/klawisze).
Koncertem wieczoru był występ Michała Szczygła z zespołem. Artysta jest czołowym przedstawicielem młodego pokolenia na polskiej scenie pop. Zadebiutował w 2018 r., a rozgłos przyniosły mu utwory takie jak „Spontan” czy „Adrenalina”. Rozbrzmiały one na nekielskiej scenie, porywając tłumnie zgromadzoną publiczność.
Tradycją POWITANIA LATA w Nekli jest konkurs na najpiękniejszy wianek. W tym roku wzięły w nim udział 22 osoby, a wśród ich prac wyłoniono 3 wyróżnione oraz 3 wianki, które zostały najwyżej ocenione przez jury. Ocen dokonywała instruktorka plecenia wianków Jagoda Jagła oraz Dyrektor Nekielskiego Ośrodka Kultury Aleksandra Kujawa. Za najpiękniejszy wianek uznano pracę Amelii Łakomej, która wzięła udział w konkursie po raz trzeci. Jak mówi autorka: Za każdym razem plan na wianek był znikomy, liczyła się tylko dobra zabawa, odskocznia od pracy i spędzenie czasu z najbliższymi, zaangażowanymi w tworzenie wianka. Każdy dołożył swoją cegiełkę do tego zwycięstwa. Wianek był bardzo naturalny, w całości stworzony z polnych kwiatów: margaretek, facelii, cieciorki, kwiatów dziurawca, przytulii i zbóż.
Punktem kulminacyjnym wieczoru była ceremonia Nocy Świętojańskiej nawiązująca do słowiańskich tradycji. Świtezianki, prowadzone przez szczudlarza, niosły wianki, które były posyłane na tafli wody nekielskiego stawu. Całości towarzyszyła nastrojowa muzyka, a wokół stawu zapłonęły pochodnie i ognisko, charakterystyczne dla Nocy Kupały.
Licznie zgromadzeni widzowie mogli podziwiać fantastyczny, niezapomniany pokaz sztucznych ogni, z którego słyną nekielskie Wianki. Przez kilka minut, przy dźwiękach piosenki „It’s My Life” zespołu Bon Jovi, niebo rozbłysnęło milionem świateł.
Zakończeniem wieczoru była zabawa taneczna, prowadzona przez DJ-a Bociana. Tuż przed nią na scenie pojawił się nekielski zespół SZCZUNY, którego występ był niespodzianką dla publiczności. Grupa łączy różne style muzyczne, tworząc energiczne utwory w klimacie disco-polo.
Organizator Wianków – Gmina Nekla, składa serdeczne podziękowania wszystkim podmiotom, firmom i osobom, które pomogły w organizacji wydarzenia.
Referat Promocji, Kultury i Sportu